Най-логично е президентът да даде третия мандат на ДПС, заяви пред БНР Йордан Цонев от ДПС.
"Към този момент ми прави много неприятно впечатление - кои партии се коментират, че могат да получат мандата. Никой не споменава ДПС. Не смятам, че президентът би трябвало да подчинява конституционните си държавнически задължения на лични отношения. Не смятам, че той има някакво лично отношение към ДПС, нито пък ДПС към него. Ако сме имали спорове, те са били принципни. Защо не се говори в обществото, че третият мандат може да го получи третата по големина парламентарна група. Партията, която има най-ярко изразена евроатлантическа ориентация. Партията, която има влияние може би не трето, може би дори второ в страната като цяло. Нашите решения, нашата дума се е слушала с огромен интерес от цялото общество. Защо никой изобщо не допуска, че президентът може да реши, което е най-логично, да каже - в тази остра политическа конфронтация нека отговорността за съставяне на кабинет я поеме тази партия, на която народът е отредил третото място", коментира той в интервю за предаването "Неделя 150".
Според него "в това има етнически привкус".
"Голяма част от мюсюлманите, етническите турци, както и много българи и другите етноси, но голяма част от този етнос 30 години смятат, че ДПС е тяхното политическо представителство. Това е неуважение към тези хора", каза той.
Освен това, според депутата, ДПС е най-подготвената партия да реализира такъв мандат. Страната има нужда от кабинет с програмни цели, подчерта Йордан Цонев.
"Ако има такъв кабинет, ДПС ще носи цялата политическа отговорност - за действията на такъв кабинет. Не само ДПС, а всеки, който подкрепи програмно-експертен кабинет носи 100% отговорност за него. Категорично не съм съгласен, че такъв тип кабинети е размиване на политическата отговорност. Не е размиване. България има нужда от това", каза Цонев.
Ако получим третия мандат, бихме предложили програмно-експертен кабинет с ясна отговорност на силите, които го подкрепят, категоричен бе депутатът от ДПС.
Той посочи главните цели ще бъдат Шенген и еврозоната. Освен това, такъв кабинет ще има задачата да направи качествена съдебна реформа. ДПС ще предложи този модел, който Европа иска от нас, категоричен бе той. Четвъртото, което ще предложим, е в сферата на икономиката и финансите.
"Връщането на нормалността в политиката предполага първо да започне диалог между политическите сили, диалог между институции, диалог между всички политици, за да може страната да намира по-лесно решения и изход от кризите. Това е последователна наша политика", коментира още Йордан Цонев. Остротата ни е винаги, когато виждаме дефекти в определен тип политика, каза той.
Третият мандат е решителен за това дали този парламент ще продължи да работи или ще отидем към нови избори, коментира Йордан Цонев.
"Демокрацията е избори. Ние никога не сме се страхували от избори и никога не сме смятали, че изборите са нещо лошо. Изборите са изход, но ако може да се намери по-добър изход, би било по-добре. По-добрият изход е да направим някакъв тип управление, което да започне да решава кризите. За нас решаването на всички кризи започва първо с решаването на политическата криза", добави той.
Според него ако сега се направи кабинет, вероятно той ще има временен характер и няма да може решава стратегически въпроси:
"Още по-малко обаче стратегически въпроси могат да се решават от служене кабинет. Още по-малко стратегически въпроси могат да се решават в условия на перманентна политическа криза", каза Цонев.
Коалиция ГЕРБ-ДПС-БСП би била много добра преди войната в Украйна, категоричен бе той и добави: "Но след като започна войната в Украйна, след като се изостри тази геополитическа криза, смятам, че такава коалиция няма да има никаква стабилност, когато парламентът и правителството ще трябва да вземат решения по отношение на партньорите ни от НАТО и ЕС", посочи той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow достигна нов рекорд благодарение на завоя извън сектора на чиповете
Зеленски предложи мирни преговори на Путин в отворено писмо
Британският автомобилен пазар записва най-силния май от 2019 г.
Кадър на деня за 4 юни
ОИСР: Глобалната криза при стомната се задълбочава
Amazon обяви нов робот за складовете си и инвестиция от 10 млрд. евро в Европа
Климатичната криза заплашва лютивия сос: Изчезват чушките Scotch Bonnet
Рецепта за тирамису с череши
Натурална грижа с мед: За акне, раздразнения и сияйна кожа
Късна емисия
Зеленски предложи среща с Путин в открито писмо
Пясъците на Египет разкриха нови непознати съкровища
Спортът по телевизията днес, 5 юни
Мачовете по телевизията днес, 5 юни
Аларма за Франция: Кот д'Ивоар оскуба "петлите" в Нант!
Испания се разходи за равенство с Ирак
ОФИЦИАЛНО: Ливърпул обяви новия си мениджър
Приказката на Мая Хвалинска в Париж няма край
Промените, които очакват всяка зодия през юни 2026
Таро карта за 5 юни, петък
Френско клафути – сладкиш с череши
Поверия за ангелската дата 6/6
Трапезата за Летен Тодоровден
Централни хали затвърждават ролята си на културна сцена със Sofia Short Fest 2026
52% от българите виждат застой днес, но една трета вярват в по-добро бъдеще
Експерт: Нервното шофиране води до по-голям разход на гориво
Масови съкращения в 15 области в България: ИТ сектора под ножа
БЧК: Над 2400 души са спасени от удавяне през 2025 г.
Нормализира ли се пазарът на недвижими имоти след еуфоричната 2025 година
Путин е изправен пред противоположни визии за война и мир
Как шесттонният Олтарен камък в Стоунхендж е пренесен на 640 км: Изследване разкрива истината
Кометата 3I/ATLAS е донесла извънземен живот в Слънчевата система?
Нов метод разкрива тайния живот на млади планети, скрити в космически пръстени
Археолози проучват кладенец на територията на Хераклея Синтика
След съвместната мисия SMILE: ЕКА и Китай поемат по отделни пътища в Kосмоса
Археологически открития в Египет разкриват древни съкровища